Przyjaźni rowerzystom

Winnica „Mały Młynek” to doskonały postój na trasie dłuższej wyprawy lub baza wypadowa do wielu atrakcyjnych miejsc ziemi puławskiej – Puław, Janowca, Gołębia, Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Dojechać do nas można rowerem, samochodem lub transportem publicznym. Stąd zorganizujemy dla Państwa atrakcyjne wyprawy i różnorodne formy aktywnego wypoczynku – wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, rekreację jeździecką czy eventy z zakresu turystyki kwalifikowanej.

Wieś Mały Młynek należy do Krainy Rowerowej przy Bursztynowym Szlaku Greenways na Lubelszczyźnie, która łączy się z lokalnymi pętlami rowerowymi tworząc sieć przygotowanych i oznakowanych tras rowerowych, utwardzonych i gruntowych, liczącą blisko ~500 km. Trasy biegną przez dziewicze tereny parków krajobrazowych – Kazimierskiego PK i Kozłowieckiego PK, Przełom Środkowej Wisły i Pradolinę Wieprza. Kraina Rowerowa oferuje bazę wypoczynkową przystosowaną do potrzeb rowerzystów. Składa się na nią 31 punktów odpoczynku wyposażonych w drewniane wiaty, stoły, ławy, miejsce do grillowania, stojaki na rowery i tablicę informacyjną. W 12 punktach o statusie przyjaznych rowerzystom można skorzystać z narzędzi do naprawy rowerów, apteczki z wyposażeniem do pierwszej pomocy medycznej oraz uzyskać informację turystyczną. Profesjonalną ofertę Krainy Rowerowej dopełniają ekspozycje izb produktów lokalnych (7 izb – można w nich nabyć pamiątki) i trasy wypraw odkrywców – questy.

 

Bursztynowy Szlak Greenways (Węgry – Słowacja – Polska) prowadzi z Budapesztu na Hel. Jest to międzynarodowa trasa rowerowa biegnąca śladem starożytnego szlaku transportu bursztynu znad Bałtyku do Adriatyku, wytyczonego przez Celtów. Szlak łączy miejsca bogate tradycją kulturową, rękodzielniczą i kulinarną, uwypukla zarówno spuściznę kultury i historii miast i obiektów objętych pieczą Światowego Dziedzictwa UNESCO, jak i malownicze tereny przyrodnicze i tradycję rustykalną. 60-km odcinek Bursztynowego Szlaku od Janowca do Dęblina, przebiega przez wieś Mały Młynek. Prowadzona w „Małym Młynku” produkcja wina doskonale wpisuje się w filozofię Bursztynowego Szlaku, która zakłada promowanie aktywnego wypoczynku oraz dziedzictwa kulturowego regionów, przy jednoczesnym wsparciu działalności i przedsiębiorczości mieszkańców w oparciu o lokalne, unikatowe dobra i tradycję.

Paszport Bursztynowego Szlaku jest rekomendacją udzieloną Winnicy „Mały Młynek” (str. 57 w Paszporcie). Ceniąc okazane zaufanie rozwijamy się w duchu Bursztynowego Szlaku oraz podejmujemy lokalne inicjatywy. Bierzemy udział w wydarzeniach tematycznych i turystycznych organizowanych na terenie gminy i powiatu, a także udostępniamy i prezentujemy teren siedliska osobom przyjezdnym, zainteresowanym uprawą winorośli i produkcją wina oraz wypoczynkiem w oprawie małopolskiej wsi. Od wielu lat, podejmując w winnicy gości, serwujemy nasze wino i chleb własnoręcznie wypiekany w oryginalnym rzymskim piecu. Kolejny ukłon w kierunku turystów – miłośników wypraw rowerowych – to stanica, którą zorganizowaliśmy w bliskim sąsiedztwie winnicy. Można tu zatrzymać się w podróży, przygotować posiłek, odpocząć i sprawdzić sprzęt. Oddajemy do dyspozycji turystów zadaszoną wiatę, palenisko z grillem, słół, ławy, stojaki na rowery i podstawowe narzędzia.

Położenie

Winnica „Mały Młynek” leży na niewielkim zboczu Wyżyny Lubelskiej, w zachodniej części województwa lubelskiego, w gminie wiejskiej Puławy, w obszarze Małopolskiego Przełomu Wisły. Jest to piękny i jeden z najciekawszych regionów przyrodniczo-geograficznych w Polsce. W pobliżu winnicy przepływa malownicza rzeczka Klikawka, a nieco dalej królowa polskich rzek, ostatnia dzika rzeka Europy – Wisła oraz jej dopływy: Wieprz i Kurówka. Składa się to na bogactwo krajoznawcze i przyrodnicze okolicy, tworzące znakomite warunki bytowania wielu unikatowych gatunków flory i fauny, tym samym – przyjazne i atrakcyjne okoliczności wypoczynku dla osób indywidualnych, rodzin i grup. Małopolski Przełom Wisły oraz znajdujące się w pobliżu Pradolina Wieprza i Kazimierski Park Krajobrazowy objęte są ochroną Programu Natura 2000. Podkreślamy ten fakt, ponieważ przykładamy wagę do poszanowania przyrody i życia w zgodzie z jej rytmem.

Przygodę z winem rozpoczęliśmy w 2002 roku od posadzenia kilkudziesięciu krzewów winorośli. W 2004 r. powiększyliśmy plantację o kolejnych 300 sadzonek, traktując od tej pory winorośl nieco poważniej. W kolejnych latach eksperymentowaliśmy z nowymi odmianami, obserwując, jak zachowują się w naszym nadwiślańskim klimacie. Obecnie Winnica Mały Młynek” zajmuje 1 ha. W uprawie dominują odmiany: z białych – Hibernal, Bianka, Seyval Blanc, Pinot Blanc, zaś z czerwonych – Regent, Leon Millot, Marechal Foch, Cabernet Cortis i Pinot Blanc. Nasadziliśmy także winorośl właściwą: riesling i chardonnay. Nadwiślański klimat i gleba sprzyjają jednak szczególnie odmianom białym, więc w rezultacie dominuje produkcja win białych – wytrawnych i aromatycznych, doskonale harmonizujących z regionalnymi przysmakami: kozim serem, rybami, szparagami, malinami i truskawkami. Warto dodać, że obecność skał wapiennych wzbogaca bukiet naszych win o specyficzny nutę minerałów.

W Małym Młynku życie toczy się leniwie i blisko natury. Z łatwością można tu zapomnieć o zgiełku miasta i współczesnej cywilizacji. Warto zatrzymać się u nas, by odpocząć od codzienności i wziąć głęboki oddech, zobaczyć z bliska zwierzęta, rośliny i siebie samego na tym tle. Wreszcie po to, by napić się wina, którego korzenie tkwią w tej ziemi, i… upiec własny chleb. Proponujemy proste przyjemności z pełnym przekonaniem, że w tej prostocie tkwi potężna siła.

Zapraszamy!